Volné pozice

Linux Infrastructure architect

  • Lokace:
  • Brno
  • Ostrava

A Linux infrastructure architect is a professional who determines how enterprise global architecture is implemented in Tieto. Implementations of chosen solutions are about to fulfill world standards same as Tieto internal requirements for the different products..

Your responsibility:

  • Actively act inside the team in order to support promotion of simplification, standardization and innovation in Linux enterprise development
  • Establish policies and standard operating procedures to enable consistent and repeatable execution
  • Propose appropriate changes to standards, policies, and procedure based on emerging business/technology trends and operational challenges with the existing guidelines
  • Plan for adequate capability on systems based on utilization metrics and planned projects to establish supply and demand forecasts
  • Design and verify the technology solution meets business and technical requirements and is in compliance with enterprise architecture guidelines, technology standards and methodology, and compliance and security standards
  • Provide work guidance or technical assistance to less experienced engineers

Requirements:

  • 5-7 years of experience in architect/engineering role in relevant area
  • Solid knowledgea Linux enterprise systems
  • Motivated and able to work well within a team
  • Excellent written and verbal communication and presentation in English

The following are considered a plus:

  • Infrastructure-as-a-Service (IaaS), Platform-as-a-Service (PaaS), or CaaS Containers-as-a-Service knowledge and competence is a plus
  • Industry-recognized certifications are a plus
  • Linux or open source product knowledge is a plus

Kontaktní osoba
hr2017-ivana_small

Ivana Němcová

Senior HR Specialist, Recruitment

Podobné pozice

Mohlo by vás zajímat

WUG – Jak si stavět vlastní IoT zařízení rychle a bez námahy

  • 1.3.2018
  • 16:30 - 20:30 hod.
Opravdu musí člověk umět pájet a být programátorem, aby si postavil vlastní prvky internetu věcí? Nemusí… S IoT stavebnicí BigClown to dokáže téměř každý.

Co vás čeká:

Nejdříve si uděláme teoretický úvod do architektury IoT projektů a pak si v praktické ukázce předvedeme, jak propojit BigClown s Microsoft Azure pomocí standardizovaného protokolu MQTT. Vytvoříme si jednoduchou aplikaci, která bude vizualizovat data ze senzorů v reálném čase.

Přednáška je zdarma, stačí se jen REGISTROVAT.

Ostravské Windows User Group (WUG) setkání organizujeme ve spolupráci se společností Microsoft. Cílovou skupinou jsou zejména SW administrátoři, vývojáři, studenti a všichni přátelé prostředí Microsoft Windows.

Více

Chceš se
stát součástí Tieto?

Není nic jednoduššího. Řekni nám něco o sobě, připoj k tomu svůj životopis a my se Ti ozveme.

Navrhni si vlastní pozici